EtnoEkoTurystyka
Ekoetnoturystyka (ekoturystyka, turystyka zielona, kulturowa lub jak ja wolÄ™ etnoekoturystyka) jest zrównoważonÄ… gaÅ‚Ä™ziÄ… turystyki, która przyczynia siÄ™ do ochrony Å›rodowiska naturalnego, wspiera lokalnÄ… spoÅ‚ecznoÅ›ci, zapewniajÄ…c Å›wiadomym turystom dogÅ‚Ä™bne i aktywne poznanie zwiedzanych terenów. NajproÅ›ciej definiujÄ…c ekoetnoturystyka to równowaga pomiÄ™dzy wymaganiami przyrody, potrzebami turystów oraz oczekiwaniami lokalnych mieszkaÅ„ców.
​
„Ekoturystyka to podróżowanie w celu studiowania, podziwiania i czerpania zadowolenia z piÄ™kna krajobrazów, obserwacji dzikich zwierzÄ…t i roÅ›lin, jak również podziwiania miejscowych obyczajów i kultury” Richard Denman
​
Ekoturystyka jest zaprzeczeniem masowej turystyki, gdyż sprzeciwia siÄ™ lekkomyÅ›lnemu eksploatowaniu terenów przyrodniczo bezcennych oraz komercyjnemu wykorzystywaniu rdzennych kultur przez nieÅ›wiadomych turystów.
​
GÅ‚ównym zaÅ‚ożeniem ekoturystyki jest ochrona przyrody, krajobrazu oraz lokalnej kultury. Podczas ekoetnoturystycznych podróży turysta zwiedza najcenniejsze przyrodniczo i kulturowo miejsca, czÄ™sto w formie obszarów chronionych jak parki narodowe, krajobrazowe czy rezerwaty przyrody. EkoturystÄ™ cechuje odpowiedzialność za Å›rodowisko przyrodnicze oraz lokalnÄ… kulturÄ… a motywuje etyka postÄ™powania. Odznacza siÄ™ ogromnym szacunkiem do lokalnej kultury, oraz chÄ™ciÄ… bliższego i rzetelnego jej poznania.
​
Ekoturystyka nie powinna stanowić zagrożenia dla Å›rodowiska przyrodniczego. Jej celem jest odpowiednie rozmieszczenie turystów w czasie i terenie, wedÅ‚ug chÅ‚onnoÅ›ci naturalnej danego obszaru, aby nie przeciążyć ekosystemu doprowadzajÄ…c do jego degradacji. Wiąże siÄ™ to ze Å›wiadomymi wyborami turystów i unikania najczęściej odwiedzanych miejsc w najpopularniejszych terminach (czÄ™sto bardzo atrakcyjnych, jak np. kwitnienie krokusów na Polanie ChochoÅ‚owskiej), nie zbaczania ze szlaków powodujÄ…c niszczenia roÅ›linnoÅ›ci lub poszerzania siÄ™ obszarów wydeptanych.
​
Etnoturystyka chroni lokalnÄ… kulturÄ™ oraz strzeże jej odrÄ™bnoÅ›ci. Wspiera zachowanie autentycznoÅ›ci kultury ludowej, duchowej i materialnej. Åšwiadomy etnoturysta jest szczerze zainteresowany poznaniem lokalnych obyczajów i tradycji, kuchni, rzemiosÅ‚a oraz przyrody ale przeciwstawia siÄ™ ich uproszczonych i skomercjalizowanych wersji (np. „chiÅ„skich” podróbek lokalnych pamiÄ…tek).
​
Rozwój ekoetnoturystyki na danym regionie wpÅ‚ywa na zwiÄ™kszenie Å›wiadomoÅ›ci lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci oraz przekonania o wielkiej wartoÅ›ci autentycznej lokalnej kultury oraz przyrody. Lokalne spoÅ‚ecznoÅ›ci powinny być bezpoÅ›rednio zaangażowane w turystkÄ™ w swoich regionach, oraz stać siÄ™ bezpoÅ›rednimi beneficjentami finansowych wpÅ‚ywów z turystyki.
​
Ekoturysta dokonuje Å›wiadomych wyborów na każdym etapie swojej podróży:
​
Przy wyborze zakwaterowania skupi siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie na niewielkich obiektach noclegowych prowadzonych przez lokalnÄ… ludność oraz wpisujÄ…cych siÄ™ w lokalnÄ… zabudowÄ™ architektonicznÄ…, nie zmieniajÄ…cych rodzimego krajobrazu. Takimi miejscami mogÄ… być np.: kwatery u miejscowej ludnoÅ›ci, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska. Istotne jest również, aby dla prowadzÄ…cych obiekt noclegowy oraz dla turystów w nim zamieszkujÄ…cych dbanie o Å›rodowisko naturalne byÅ‚o priorytetem: rozsÄ…dne zużycie wody oraz energii elektrycznej.
​
Wspieranie lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci oraz tradycji jest kluczowym elementem dla ekoturysty i odbywa siÄ™ miÄ™dzy innymi poprzez chęć próbowania lokalnej kuchni, potraw, napitków, korzystania z oferty lokalnych karczm czy restauracji, jak i domowej kuchni wÅ‚aÅ›cicieli obiektów noclegowych. Ekoturysta na zakupy wybierze maÅ‚e regionalne sklepy, jarmarki lub zakupy bezpoÅ›rednio u miejscowych wytwórców. Skupi siÄ™ na produktach wytworzonych w lokalnych przedsiÄ™biorstwach np. woda z regionalnych źródeÅ‚, lokalne pieczywo, jaja, sery bezpoÅ›rednio z gospodarstw. PamiÄ…tki z podróży wywarzone zostanÄ… przez miejscowÄ… ludność, regionalnych artystów ludowych. Pozostawione przez ekoetnoturystÄ™ fundusze zostanÄ… w rÄ™kach lokalnych wytwórców i przedsiÄ™biorców.
​
Lokalna infrastruktura turystyczna również jest ważnym elementem ekoturystyki. Ekoturysta skorzysta z okolicznych szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych, narciarskich, wodnych), Å›cieżek dydaktycznych i przyrodniczych, z usÅ‚ug lokalnych przewodników, oraz miejscowych punktów informacji turystycznej.
​
Niezwykle ważnym elementem ekoturystyki jest sposób przemieszczania siÄ™. Zielona turystyka preferuje zielone formy transportu, czyli te najmniej szkodliwe dla Å›rodowiska. Takimi Å›rodkami transportu bÄ™dÄ…: piesze wÄ™drówki, jazda rowerem lub na nartach, jazda konno, spÅ‚ywy kajakowe, Å‚odziami. Dla bardziej odlegÅ‚ych podróży najodpowiedniejszymi Å›rodkami transportu bÄ™dzie transport publiczny (pociÄ…gi, autobusy) i lokalne usÅ‚ugi transportowe. Podróżowanie samochodami powinno być ograniczone do minimum. Spaliny zanieczyszczajÄ… Å›rodowisko, negatywnie wpÅ‚ywajÄ… na zwierzynÄ™ a wszÄ™dobylskie parkingi psujÄ… dziewiczy krajobraz.
​
Turystyka ze wzglÄ™du na wzmożonÄ… eksploracjÄ™, czyli również etnoekoturystyka, niesie za sobÄ… niebezpieczeÅ„stwo degradacji Å›rodowiska naturalnego oraz zkomercjalizowania kultury ludowej. Podróże etnoekoturystyczne oprócz ochrony Å›rodowiska, majÄ… na celu ograniczenie oddziaÅ‚ywania turysty na Å›rodowisko naturalne i lokalnÄ… kulturÄ™ oraz zminimalizowanie negatywnych skutków tej ingerencji.
​
Choć z definicji etnoekoturystyka może wydawać siÄ™ wymagajÄ…ca, tak na prawdÄ™ wielu z nas podróżuje w eko-turystyczny sposób nie zdajÄ…c sobie nawet z tego sprawy...
​
Dla chętnych zgłębienia tematu ekoturystki polecam książkę "Ekoturystyka" Dominiki Zaręby, gdzie znajdziecie wszystkie podstawowe informacje dotyczące ekoturystki w kraju i na świecie.
​
​
​