Rok 2023 niech upłynie pod szyldem ekoturystyki w województwie śląskim! Całe województwo, w tym Beskidy, Jura, Meandry Górnej Odry czy Lasy Lublinieckie to wielka kopalnia eko-wycieczek, z dużą dawką przyrody i przygody, oddechu i uważności oraz aktywności w naturze i kulturze. Zaczynamy ekosezon 2023!
Rzeki, jeziora, łąki, polany, pustynie. Skały, góry i wzgórza. Punkty widokowe, zachody słońca, miejsca dzikie i bezludne. Gęste lasy, rzadkie gatunki flory, ciepłolubne murawy. Bogata kultura, ludowe zwyczaje, tradycje i obrzędy. Historia, legendy, zabytki architektury, lokalna kuchnia. Rozbudowana sieć szlaków pieszych i rowerowych, linie kolejowe. To województwo śląskie z całą jego różnorodnością. Tutaj pomysłów na eko-podroże nie zabraknie.
W tym roku chciałbym zaproponować kilka wycieczek, stworzonych z ekoturystycznym zamysłem. Wycieczek pieszych, rowerowych i kajakowych, na łonie natury, aktywnej slow-turystyki dla każdego.
Czym dokładnie jest ekoturystyka można przeczytać tutaj. Jest to turystyka spokojnego, lecz aktywnego rytmu. Świadoma i z szacunkiem. Turystyka, która dostosowuje się do pór roku oraz natężenia turystycznego. Nad modne atrakcje ceni sobie zrównoważone środowisko. Turystyka bliska, lokalna, regionalna. W końcu nie trzeba jechać daleko, aby wybrać się w nieznane. Turystyka, która skupia się na naturalnych bogactwach regionu. Rzeki i jeziora pozwalają spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Na rowerze przemierzamy spore odległości, ale w bezpośrednim kontakcie z otoczeniem. Podczas wędrówek zlewamy się z krajobrazem zauważając jego najmniejsze elementy.
W województwie śląskim mamy 8 parków krajobrazowych, 64 rezerwaty przyrody, 7 obszarów chronionego krajobrazu, 22 obszary Natura 2000, 17 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych oraz około 1400 pomników przyrody. Ponadto sporo użytków ekologicznych i stanowisk dokumentacyjnych. Jest w czym wybierać, nieprawdaż? Wszystkie te formy ochrony stoją na straży cennej i niezwykłej przyrody, która warta jest poznania. Tam także skierujemy nasze kroki podczas eko-podróży. Śnieżyczka przebiśnieg w rezerwacie przyrody Muńcoł, łany czosnku niedźwiedziego w użytku ekologicznym Góra Tuł, gęste lasy parku krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich czy meandrująca Liswarta w parku krajobrazowym Lasy Nad Górną Liswartą.
Przyroda, ruch na świeżym powietrzu, uważność czy chociażby regionalne smakołyki to świetna opcja, aby naładować zużyte baterie, odpocząć, zrelaksować się, uciec od pogoni dnia codziennego.
Wszyscy bywamy ekoturystami, często nieświadomie. To nic trudnego. Wystarczy przestrzegać tych kilku zasad.
Podróżuj z myślą o środowisku. Niech ochrona przyrody oraz krajobrazu będzie Twoim priorytetem.
Wspieraj i szanuj odrębność kulturową regionu, oraz lokalne obyczaje i tradycje.
Korzystaj z infrastruktury turystycznej, zasobów materialnych, w które zaangażowana jest lokalna społeczność.
Kupuj lokalne produkty i pamiątki wytworzone przez lokalnych mieszkańców. Wspieraj lokalną gospodarkę i przedsiębiorczość.
Śpij w niewielkich obiektach noclegowych prowadzonych przez lokalną ludność.
Zaplanuj podróż według ekosezonowości. Unikaj popularnych miejsc w popularnych terminach.
Korzystaj z ekotransportu: nogi, rower, narty, transport lokalny.
Zużywaj z rozsądkiem lokalne zasoby wody i energii.
Szanuj lokalną zwierzynę, to Ty jesteś u nich gościem.
Nie zostawiaj po sobie śladu: nie śmieć, nie niszcz, nie schodź ze szlaku, nie zabieraj „żywych” pamiątek.
Na województwo śląskie składają się dziś:
góry, w tym Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Pogórze Śląskie, Śląsk Cieszyński i Żabi Kraj
Meandry Górnej Odry i śląskie etno-wsie
Czarne i srebrne serce metropolii
Jura Krakowsko-Częstochowska z białymi ostańcami oraz doliną Warty i Pilicy
Lasy Lublinieckie z doliną Liswarty
Do eko-podróży wystarczy nam pomysł i plecak. Zaproponowane przeze mnie krótkie wycieczki to gotowy plan na dzień wolny od pracy, weekendowy wypad, przygodę ze znajomymi, samotną wędrówkę, poznanie bliskiej okolicy. Podczas wycieczek wykorzystamy naturalne środki transportu. Zaczynając od własnych nóg, przez rower i kajak, a przy dalszych wyprawach na publicznej komunikacji kolejowej czy autobusowej kończąc. Będziemy obserwować przyrodę zgodnie z porami roku, nakręcimy sporo kilometrów, pobędziemy w tu i teraz, spróbujemy lokalnej kuchni, otworzymy się na kulturę regionu i odetchniemy pełną piersią.
Zima
Wiosna
Lato
Jesień
Skorzystaj także z innych pomysłów, które już wcześniej pojawiły się na blogu:
Kommentare