top of page

Beskid Śląski w pigułce: Dolina Wapienicy i Wielka Trójca: Błatnia, Klimczok i Szyndzielnia

Ta przyjemna i bardzo widokowa trasa pozwoli poznać największe atrakcje Beskidu Śląskiego w jeden dzień. Zdobędziemy trzy klasyczne szczyty Beskidu Śląskiego – Błotny, Klimczok i Szyndzielnię, odwiedzając legendarne schroniska zapoznamy się z historią śląskiej turystyki, z pozycji leżącej powspominamy pasterskie dziedzictwo tych ziem oraz podziwiać będziemy przekrój beskidzkiej przyrody w jednej z najpiękniejszych dolin w tym paśmie górskim – Dolinie Wapienicy. Beskid Śląski w pigułce.


Dolina wapienicy, Beskid Śląski, przyroda, ekoturystyka

Wycieczkę polecam odbyć wiosną, gdyż to wtedy przyroda jest trakcie rozkwitu, a flora i fauna Doliny Wapienicy ukazuje się z tej najbujniejszej strony. O tej porze roku podczas spaceru towarzyszyć będą ptasie trele, stukanie dzięciołów, a niektórym szczęśliwcom (takim jak ja 😊) ukarzą się sowy i orzechówki. W wiosennym słońcu pięknie mieni się srebrna kora buków, w runie kwietnie miesięcznica trwała, przytulia wonna i żywiec gruczołowaty, a w powietrzu unosi się zapach czosnku niedźwiedziego.


Dolina wapienicy, Beskid Śląski,buki, buczyna
Wiosenne buki
Dolina wapienicy, Beskid Śląski, żywiec gruczołowaty, przyroda, flora
Żywiec gruczołowaty rośnie sobie nieśmiało przy szlaku
Dolina wapienicy, Beskid Śląski, Dolina Luizy
W dolinie Wapienicy

Jesień też wydaje się kusząca. Opadają wtedy liście licznie rosnących tu buków, a we wrześniu kwitnie jeszcze dziewięćsił bezłodygowy.


Dolina wapienicy, Beskid Śląski, buczyna karpacka

Beskid Śląski, widokowe szlaki

Ponadto latem szlaki pomiędzy schroniskami na Błatniej, Klimczoku i Szyndzielni oraz Dolina Wapienicy są dość tłumnie odwiedzane przez turystów. Z tego względu wczesna wiosna lub późna jesień będzie bardziej trafnym terminem, jeżeli nie chcemy dzielić się pięknymi widokami ze zbyt wielką ilością osób.


Beskid Śląski, widokowe szlaki, ekoturystyka

Długość trasy od zapory do zapory wynosi 18,5 kilometrów. Dodatkowe 8 kilometrów to trasa wokół jeziora Wapienickiego. Idealna jest więc na jednodniową wycieczkę zapoznawczą z Beskidem Śląskim.



Trasa jest względnie łatwa, z kilkoma podejściami, jak np. to pierwsze konkretne na Palenicę czy groźnie wyglądające z oddali wejście na Błatnią. W wielu miejscach pojawia się rumosz skalny, dość częsty w Beskidzie Śląskim. Będzie trzeba uważać pod nogi, nie polecam więc obcasów ;)


Beskid Śląski, dolina Wapienicy, przyroda, buki

Należy również zauważyć, że to właśnie Błatnia, Klimczok i Szyndzielnia rozpoczęły erę turystyki w Beskidzie Śląskim. To tu wspinali się pierwsi turyści, głównie książęta, inteligencja i bohema artystyczna oraz zamożna niemiecka szlachta i mieszczanie zamieszkujący hrabstwo bielskie. Niezwykle istotna dla rozwoju śląskiej turystyki górskiej była niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein, która nie tylko jako pierwsza zaczęła znakować szlaki i wydawać przewodniki, ale pozostawiła po sobie coś, z czego po dziś dzień z wielką radością korzysta większość górskich turystów - śląskie schroniska. Organizacja była inicjatorem budowy takich schronisk jak to na Szyndzielni i Klimczoku.


Beskid Śląski, widokowe miejsca, Beskidenverein, schronisko na klimczoku, klimczok
Magura i schronisko pod Klimczokiem. W tle Babia Góra i Pilsko.

Wzdłuż opisanej przeze mnie trasy prowadzi ścieżka dydaktyczna, której przystanki przedstawione są w krótkim przewodniku wydanym przez Nadleśnictwo Bielsko. Jest on dostępny w sprzedaży w ich siedzibie na ulicy Kopytko 13, w okolicach niebieskiego szlaku prowadzącego z centrum Wapienicy do zapory.


zapora w wapienicy, jezioro wielka łąka
Zapora i jezioro Wielka Łąka
Dolina Wapienicy, niebieski szlak na palenicę, beskid śląski, ekoturystyka

Odcinek niebieski - Dolina Wapienicy - Błatnia


Rozpoczynamy naszą wycieczkę w Dolinie Wapienicy. Do pętli autobusowej znajdującej się zaraz przy wejściu do lasu zajedziemy z Bielska-Białej miejskim autobusem nr. 16. Do centrum Wapienicy dotrzemy z Bielska także innymi liniami (7, 10, 16, 20, 24, 36, 52). W takim wypadku wędrówkę rozpoczniemy już na wapienickim dworcu PKP (bez przejazdów pasażerskich), gdzie swój początek ma szlak niebieski. Czeka nas 3-kilometrowy spacer ulicami Jaworzańska i Zapora, wzdłuż których rozlokowane są XIX-wieczne wille letniskowe. Przy rondzie, na skrzyżowaniu szlaków, za niebieskim szlakiem wkraczamy w Dolinę Wapienicy.


dolina wapienicy, zabytkowe wille

Dolina Wapienicy pod względem przyrodniczym stanowi jeden z cenniejszych i lepiej zachowanych obszarów Beskidu Śląskiego. A to ze względu na dwie okoliczności. Po pierwsze, okolice rzeki Wapienica wraz z potokami Wapienica, Barbara i Żydowski były wykorzystywane jako tereny łowieckie przez panujący w księstwie bielskim ród Sułkowskich. Nie chcąc negatywnie wpłynąć na zwierzynę, nie prowadzono na tym terenie ekspansywnej gospodarki leśnej, dzięki czemu do dziś zachował się naturalny charakter okolicznych lasów. Po drugie, górna część potoku Wapienica wraz ze zbiornikiem Wielka Łąka jest pod ścisłą ochroną, gdyż stanowi rezerwuar wody pitnej dla Bielska-Białej.


przyroda w dolinie wapienicy, dolina wapienicy, flora

panoramy w beskidzie śląskim, pogórze śląskie

Wędrując Doliną Wapienicy podziwiać możemy zróżnicowane zbiorowiska leśne, od najniżej położonego i rzadko spotykanego łęgu jesionowego, przez olszynę górską, jaworzynę górską aż po żyzną buczynę karpacką i bór jodłowo-świerkowy. Cała dolina chroniona jest jako Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Dolina Wapienicy, a na naszej niedługiej trasie przechodzimy aż przez cztery rezerwaty przyrody. Dwa już istniejące, Jaworzyna oraz Stoki Szyndzielni, oraz dwa planowane: Piekielny i Barbara.


ekoturystyka w beskidzie śląskim

panoramy, szlaki widokowe w beskidzie śląskim

Dolinę Wapienicy znana jest również pod inną nazwą - Dolina Luizy. Ta pięknie zalesiona okolica była bowiem ulubionym miejscem spacerów księżnej Luizy, żony księcia Jana Sułkowskiego.


dolina wapienicy, szlak niebieski, dolina luizy
Początek szlaku w Dolinie Wapienicy

Kroczymy prostą i jak na razie płaską drogą przez las, w tle słyszymy gwar rozśpiewanych ptaków. Dochodzimy do zapory, której wody określane są mianem jeziora Wapienickiego lub Wielka Łąka. Odtąd droga będzie szła bardziej stromo pod górę. W tak przyjemnych okolicznościach przyrody to jednak żaden wysiłek.


Beskid Śląski, szlak niebieski na palenicę, grodzisko, dolina wapienicy

Im wyżej tym ładniejsze i rozleglejsze widoki. Dochodzimy do pierwszego dziś szczytu - Palenicy. Na przeciwko drzewa, na którym znajduje się tablica z nazwą szczytu, odchodzi niewielka wydeptana ścieżka, która zaprowadzi nas do tajemniczej atrakcji. Na samym szczycie Palenicy znajdowało się kiedyś grodzisko, strażnica lub miejsce kultu pogańskiego. Świadczy o tym zachowany do dziś kamienny krąg, okalający płaski wierzchołek. Nie jest pewna funkcja tego miejsca. Z jednej strony istniejąca fosa potwierdza przeznaczenie obronne, z drugiej odkryte tu kopce kamienne potwierdzają funkcję kultową wału. Sama nazwa szczytu sugeruje rozpalanie w tym miejscu ognisk, całkiem prawdopodobne, że obrzędowych. Ponadto z Palenicy rozciąga się szeroka panorama na Pogórze Śląskie, której nie warto przegapić.


palenica, beskid śląski, grodzisko, wał kamienny, kopce, miejsce kultu pogańskiego
Wał kamienny na Palenicy. Panuje tam pewna aura tajemniczości.
palenica, beskid śląski, grodzisko, panorama na pogórze śląskie
Panorama na Pogórze Śląskie spod szczytu Palenicy.

Wracamy tą samą ścieżką na nasz niebieski szlak. Po chwili wędrujemy już skrajem rezerwatu przyrody Jaworzyna, który chroni naturalny zespół leśny z buczyną karpacką oraz jaworzyną górską.


dolina wapienicy, rezerwat jaworzyna, buki, jaworzyna górska, przyroda doliny wapienicy
Szlak prowadzi skrajem rezerwatu Jaworzyna
rezerwaty przyrody w beskidzie śląskim, przyroda w dolinie wapienicy

beskid śląski, szyndzielnia, klimczok
Pomiędzy bukami objawiają się czasami stoki Szyndzielni i Klimczoka

Skrajem rezerwatu dochodzimy do Wysokiego. Nieopodal znajduje się niezwykle ciekawe miejsce, które choć niewielkie i schowane poza szlakiem, jest osobliwym świadectwem kultury i historii tutejszych ziem. To leśny kościół ewangelicki z XVII wieku. W XVI wieku protestantyzm był oficjalną religią w dawnym księstwie cieszyńskim. Jednak odkąd w XVII wieku miano dominującej religii przejęła religia katolicka, ewangelicy zaczęli być prześladowani. Kontrreformacja odebrała im świątynie, ale wierni, opierając się fali represji, znaleźli sposób na zachowanie swoich nabożeństw. W lasach Beskidu Śląskiego ewangelicy zaczęli budować ołtarze, gdzie w ukryciu, lecz spokoju mogli odprawiać niedzielne msze. Do leśnego kościoła doprowadzi nas wiszący na drzewie drogowskaz. Świątynia składa się z 13 dobrze zachowanych rzędów stopni, wyłożonych płaskimi kamieniami, dziś zarośniętymi. Naturalne ławy opadają w stronę ołtarza, skąd tajne msze odprawiał duchowny.


leśne kościoły ewangelickie w beskidzie śląskim, dolina wapienicy
To tu na wierzchołku Wysokiego odbijamy na prawo w poszukiwaniu ukrytego, leśnego kościółka
leśne kościoły ewangelickie w beskidzie śląskim, dolina wapienicy, leśny ołtarz, ewangelicy w beskidzie śląskim
Ołtarz oraz dobrze zachowane leśne kościelne ławy na tle pięknej panoramy

Wracamy na szlak, i maszerując pięknym lasem rozpoczynamy wspinaczkę na Przykrą. Schodząc ze szczytu na Przełęcz pod Przykrą widzimy już, dość groźnie wyglądający, szlak na Błotny (inaczej Błatnia). W rzeczywistości jednak droga nie jest taka straszna na jaką wygląda. Mijamy tablice ścieżki dydaktycznej, która towarzyszy nam od samego początku szlaku. Między lipcem a wrześniem dojrzymy w okolicy mający tu swoje stanowiska kwitnący dziewięćsił bezłodygowy.


Beskid śląski, szlak na błatnią
I wchodzimy na Błotny...

Dochodzimy do schroniska PTTK, które oferując piękną panoramę jest chętnie odwiedzane przez turystów. Pierwotne niewielkie schronisko na Błotnym wybudowane zostało przez niemieckie towarzystwo turystyczne Naturfreunde, a po wojnie zostało przejęte przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTT) i rozbudowane.


Błatnia, błotny

Polana podszczytowa to idealne miejsce na widokowe seanse górskich pejzaży. I nie tylko ja tak uważam. Ci, którzy mają chęci i dodatkową energię, polecam nadrobić troszkę drogi i przespacerować się czerwonym szlakiem w kierunku Wielkiej i Małej Cisowej. Obiecuję, że będzie warto! Na prawo i lewo rozciągają się tu polany, które niegdyś służyły pasterzom oraz ich trzodzie jako miejsce do wypasu. Nie tylko odpoczniemy tu w bardziej ‘prywatnych’ warunkach, ale przy okazji uraczymy się niezwykle urokliwą trasą biegnącą otwartą granią. Oprócz dostrzegalnych gdzieniegdzie kamiennych koszorów, napotkamy dziś także inne „ślady” po wypasanych tu dalej owieczkach. Należy więc upewnić się, że na nich nie siadamy i cieszyć się, że pomimo zmian w górskiej kulturze i gospodarce te wiekowe, pasterskie dziedzictwo kulturowe zostało zachowane.


Beskid śląski, szlak na wielką i małą cisową, pasterstwo w beskidzie śląskim, koszory, wypas owiec
W stronę Wielkiej i Małej Cisowej
Beskid śląski, szlak na wielką i małą cisową, pasterstwo w beskidzie śląskim, kultura pasterska, wypas owiec
Ach te polaniarskie życie..
Beskid śląski, szlak na wielką i małą cisową, pasterstwo w beskidzie śląskim, koszory, wypas owiec, jagody, zarośla jagodowe
No dobra, jest dobry powód aby przyjechać tu latem. Jagódki :)

Aby kontynuować naszą trasę wracamy do schroniska, gdzie zmieniamy kolor szlaku na żółty. Wskazówki zaraz za budynkiem schroniska pokierują nas na Stołów i Klimczok.


schronisko na błatniej, rozwidlenie szlaków

Ci którzy nie zdecydowali się na przedłużenie wycieczki o szlak czerwony na polany pod Małą Cisową, mogą wypocząć na polanie pod samym szczytem Błotnego (917). Stąd również roztacza się panorama za milion dolarów. Podziwiać możemy cały przekrój szczytów i pasm Beskidu Śląskiego, od Skrzycznego przez Baranią Górę, Trzy Kopce Wiślańskie, Stożek Wielki aż po Czantorię i Równicę.


Beskid Śląski, panorama z Błatniej, miejsca widokowe w beskidzie śląskim, Błotny, polana
Panorama spod Błatniej. Od Skrzycznego po lewej aż po Czantorię po prawej.
Beskid Śląski, najlepsze panoramy w besidzie śląskim, panorama z Błatniej, miejsca widokowe w beskidzie śląskim, Błotny

Beskid Śląski, najlepsze panoramy w besidzie śląskim, panorama z Błatniej, miejsca widokowe w beskidzie śląskim, Błotny

Idziemy dalej za żółtym szlakiem. Po lewej pomiędzy drzewami połyskuje błyszcząca tafla Jeziora Wapienickiego. Przekraczamy magiczną wysokość 1000 m n.p.m i lądujemy na Stołowie (1035). Za szczytem znajduje się kilka jaskiń.


Beskid Śląski, najlepsze panoramy w besidzie śląskim, stołów, żółty szlak, miejsca widokowe w beskidzie śląskim

beskid śląski, najpiękniejsze szlaki w beskidzie śląskim, najlepsze panoramy w beskidzie śląskim, widokowe, beskidzka droga świętego jakuba
Uwielbiam takie szlaki... Prowadzi tędy także Beskidzka droga św. Jakuba.

Po chwili rozpoczynamy wędrówkę skrajem kolejnego rezerwatu – Stoki Szyndzielni. Nazwa dość myląca, gdyż rezerwat chroniący zbiorowiska leśne na granicy regla dolnego i górnego, właściwie pokrywa stoki Trzech Kopców, nie Szyndzielni. Wiosną rozwijają się liście buków, jaworów a zielenią mienią się jodły i świerki.


rezerwat stoki szyndzielni, buczyna karpacka, regiel dolny i górny, przyroda beskidu śląskiego

rezerwat stoki szyndzielni, buczyna karpacka, przyroda beskidu śląskiego
Buczyna na Stokach Szyndzielni na stokach Trzech Kopców :)

Żółtym szlakiem dochodzimy na szczyt Trzech Kopców, z którego kolejne już dziś oszałamiające widoki na pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Dobrze nam idzie to kolekcjonowanie panoram. Jeżeli obserwujemy lub fotografujemy Skrzyczne, najprawdopodobniej zrobimy to stojąc na kamiennym podwyższeniu. Spójrzmy w dół. To pozostałości dawnego schroniska, które uległo zniszczeniu podczas wojny, a potem zostało rozebrane. Schronisko nosiło potoczną nazwę Widok na Tatry. I rzeczywiście, pomiędzy Babią Górą a Pilskiem, przy dobrej pogodzie z łatwością wypatrzymy tatrzańskie szczyty.


beskid śląski, trzy kopce, ruiny schroniska, widok na tatry, panorama z trzech kopców,, najlepsze miejsca widokowe w beskidzie śląskim
Podmurówka dawnego schroniska Widok na Tatry. W tle Skrzyczne.
beskid śląski, trzy kopce, ruiny schroniska, widok na tatry, panorama z trzech kopców,, najlepsze miejsca widokowe w beskidzie śląskim
Panorama z Trzech Kopców. Klimczok, Babia Góra, Pilsko i Skrzyczne kolejno odlicz!

Teraz schodzimy w dół, aby po chwili wspiąć się na wierzchołek jednego z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Beskidu Śląskiego - Klimczoka (1117 m n.p.m.). Na samej górze znajduje się maszt przekaźnikowy, a z polany podszczytowej kolejna górska panorama do kolekcji, tym razem na trzy Beskidy: Mały, Żywiecki i Śląski, pomiędzy którymi, na stokach Magury stoi słynne schronisko.


beskid śląski, klimczok, magura, schronisko. widok na tatry, panorama z klimczoka, najlepsze miejsca widokowe w beskidzie śląskim

beskid śląski, klimczok, pilsko, babia góra, widok na tatry, panorama z klimczoka, najlepsze miejsca widokowe w beskidzie śląskim
Tatry między Babią Górą a Pilskiem. W ten dzień akurat trochę niewidoczne, ale wyobraźnia pracuje.

Schronisko na Klimczoku jest jednym z pierwszych schronisk w Beskidzie Śląskim. Już w 1872 roku wybudowany został niewielki domek myśliwski nazywany Klementinenhütte, od imienia właścicielki okolicznych ziem, hrabiny Klementyny Primavesi de Weber. Klementynówka została potem powiększona, aby służyć coraz liczniejszym turystom. Następnie kilkakrotnie przebudowana, nie oparła się aż trzem pożarom. Ostatecznie w 1914 roku stanął budynek z kamienia, którym cieszymy się do dziś. Schronisko było elementem spornym między polskim PTT a niemieckim Beskidenvereinem, który zarządzał schroniskiem praktycznie do końca wojny.


beskid śląski, klimczok, magura, schronisko, panorama z klimczoka, najlepsze miejsca widokowe w beskidzie śląskim
Tablica ogłoszeniowa na Klimczoku.

Klimczok jest dobrą okazją aby wspomnieć o beskidzkim zbójnictwie, gdyż tenże szczyt swoją nazwę zyskał od legendarnego beskidzkiego harnasia, noszącego nazwisko Klimczok. Który to był z trzech Klimczoków, Wojciech, Mateusz czy Jan, grasujących w połowie XVII wieku w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, już niewiadomo. Nie jest nawet pewne czy byli ze sobą spokrewnieni. Niemniej jednak, razem zbudowali mit zbójnika Klimczoka, mniej lub bardziej szlachetnego, ale na tyle przebojowego, że zasłużył sobie na ochrzczenie jego imieniem tak ważnego szczytu. Według legend i podań Klimczok miał swoje kryjówki na zboczach Klimczoka, a swoje łupy chował w niedalekiej jaskini Trzy Kopce.



beskid śląski, ekoturystyka, żółty szlak na klimczok z szyndzielni

Po chwili odpoczynku, udajemy się dalej za żółtym szlakiem prowadzącym bardzo przyjemną i niewymagającą trasą, z widokami na Beskid Śląski i Śląsko-Morawski. Doprowadzi nas ona do kolejnego śląskiego klasyka - szczytu Szyndzielni (1028 m n.p.m.) oraz schroniska PTTK. Spod schroniska roztacza się widok na już troszkę inną scenerię, bardziej miejską ale równie urokliwą.


zachód słońca w beskidach, górksa panorama, zachód słońca na klimczoku, beskid śląski, dolina wapienicy, najlepsze panoramy w beskidzie śląskim, najbardziej widokowe trasy w beskidzie śląskim
Szlakiem z Klimczoka na Szyndzielnię po zachodzie słońca. Widok na wschód i szczyty Beskidu Małego oraz
zachód słońca w beskidach, górksa panorama, zachód słońca na klimczoku, beskid śląski, dolina wapienicy, najlepsze panoramy w beskidzie śląskim, najbardziej widokowe trasy w beskidzie śląskim
... widok na zachód i Beskid Śląsko-Morawski.

Charakterystyczne, wybudowane z kamienia schronisko na Szyndzielni także cieszy się długą historią. Turyści korzystają z niego już od 1897 roku. Była własnością Beskidevereinu, a ze schroniska korzystali na początku głównie zamożne rodziny niemieckie. Była tu winiarnia, stacja meteorologiczna, a do dziś istnieje założone przez członka Beskidenvereinu Alpinarium. Rośnie tam ponad 100 gatunków roślin górskich. Schronisko na Szyndzielni jest bardzo popularne, także ze względu na swoja dostępność. Można się tu dostać drugą najstarszą oraz pierwszą w Beskidzie Śląskim kolejką linową, która przewozi turystów już od 1953 roku.


beskid śląski, panorama z szyndzielni
Panorama spod schroniska na Szyndzielni.

Za schroniskiem opuszczamy na chwilę szlak, i kierujemy się szeroką drogą, która biegnie na lewo od drogi, którą prowadzą szlaki. Trasa w kilka chwil wyprowadza nas na Polanę Kamienica. Z polany podążamy za szlakiem czerwonym, aby za chwilę znów go opuścić i skierować się ścieżką na lewo, odchodzącą od szlaku dosłownie za budynkiem stacji kolejki linowej. Skrótem tym błyskawicznie dołączamy do żółtego szlaku, który sprowadzi nas już do samej zapory.


beskid śląski, dolina potoku barbara i żydowski, mieczysk, rezerwat piekielny, jaworzyna, buczyna, flora
Wkraczamy w dolinę potoków Barbara i Żydowski
beskid śląski, dolina potoku barbara i żydowski, mieczysk, rezerwat piekielny, jaworzyna, buczyna, flora

Jednak to jeszcze nie koniec atrakcji. Szlak prowadzi dość stromo w dół wśród buczyny karpackiej. Wiosną po drodze na pewno wyczujemy pyszny zapach czosnku niedźwiedziego, który pokrywa połacie tutejszego runa. Czosnek niedźwiedzi podlega ochronie gatunkowej, a jego zbiór jest obecnie nielegalny. To w tej okolicy planowane są dwa kolejne rezerwaty przyrody w dolinie Wapienicy. Rezerwat Piekielny na stokach opadających do doliny Żydowskiego potoku, oraz rezerwat Barbara na stokach grzbietu Mieczysk. I tak w otoczeniu fascynującej przyrody dochodzimy do zapory.


czosnek niedźwiedzi, beskid śląski, przyroda doliny wapienicy, rezerwaty przyrody, dolina wapienicy, flora, ekoturystyka, turystyka zielona w bekidzie śląskim
Ach ten zapach czosnku niedźwiedziego...

W tym momencie mamy dwa wyjścia. Możemy kierować się drogą asfaltową na prawo wzdłuż żółtego szlaku, który doprowadzi nas do miejsca, gdzie rozpoczęliśmy dziś naszą wędrówkę, czyli pętli autobusowej przy ulicy Tartarcznej i Zapora.


beskid śląski, przyroda doliny wapienicy, rezerwaty przyrody, dolina wapienicy, flora, ekoturystyka, turystyka zielona w bekidzie śląskim
To fakt.

Ci, którzy mają jeszcze chęci i siły aby przedłużyć wycieczkę o kolejne 8 kilometrów, mogą zrobić pętle wokół jeziora Wielka Łąka wzdłuż potoków Barbara oraz Wapienica. Dostępny mamy tu szlak spacerowo-rowerowy i biegowy. Prowadzi on najpierw drogą asfaltową wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Przechodzimy most nad potokiem Barbara, po czym szlak rozwidla się. My wybieramy drogę na lewo, aby powrócić tą z prawej strony. Mijamy drewnianą leśniczówkę w stylu tyrolskim – dawny „Zameczek" myśliwski Sułkowskiego, a droga zamienia się w szutrową. Trudno dopatrzeć się oznaczeń, idziemy jednak cały czas tą główną, najszerszą drogą. Po chwili droga zaczyna piąć się stromo pod górę oraz zakręcać, przeprowadzając nas pod pionowymi stokami Szyndzielni.


potok barbara, beskid śląski, przyroda doliny wapienicy, rezerwaty przyrody, dolina wapienicy, flora, ekoturystyka, turystyka zielona w bekidzie śląskim
Kaskada na potoku Barbara
zachód słońca w beskidach, górksa panorama, zachód słońca na klimczoku, beskid śląski, dolina wapienicy, najlepsze panoramy w beskidzie śląskim, najbardziej widokowe trasy w beskidzie śląskim, szyndzielnia
Stoki Szyndzielni

Ponownie mijamy potok Barbara. Górne części potoków są pod ścisłą ochroną, a ich doliny bardzo malownicze. Zachowały dziki, górski charakter, spływając po skałach i omszonych kamieniach, wśród zeszłorocznych brunatnych liści buczyny. Mijają nas zatwardziali biegacze, z impetem zdobywający wzniesienia. Ponownie dochodzimy do skrętu, po którym droga prowadzi już w dół, wzdłuż potoku Wapienica. Po lewej mijamy znów rezerwat Jaworzyna. Tym razem z innej oddolnej perspektywy. Zdaje się, że drzewa wyrastają tu z pionowych ścian. Trasa sprowadza nas do wspomnianego wcześniej rozgałęzienia i żółtego szlaku, którym po asfaltowej ścieżce zaprowadzi nas do pętli autobusowej.


potok barbara, beskid śląski, przyroda doliny wapienicy, rezerwaty przyrody, dolina wapienicy, flora, ekoturystyka, turystyka zielona w bekidzie śląskim
Górny odcinek potoku Barbara
 beskid śląski, przyroda doliny wapienicy, rezerwaty przyrody, dolina wapienicy, flora, ekoturystyka, turystyka zielona w bekidzie śląskim

czosnek niedźwiedzi, beskid śląski, przyroda doliny wapienicy, rezerwaty przyrody, dolina wapienicy, flora, ekoturystyka, turystyka zielona w bekidzie śląskim
I jeszcze więcej czosnku!

I tak zakończyliśmy naszą wycieczkę zapoznawczą z Beskidem Śląskim. Trasa ta będzie dobra dla tych, którzy w Beskid Śląski zaglądają rzadko. Trafiona będzie również dla tych, którzy otwarci są na poznanie wszystkich zakamarków i tajemnic historii znanego im już świata. A Beskid Śląski chowa takich przed nami jeszcze wiele...


zachód słońca w beskidach, górksa panorama, zachód słońca na klimczoku, beskid śląski, dolina wapienicy, najlepsze panoramy w beskidzie śląskim, najbardziej widokowe trasy w beskidzie śląskim
Zachód słońca na Klimczoku

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Ewa
Dec 01

Fajnie opisane. W sumie byłam już na tych szczytach, choć u ciebie wyglądają one o wiele bardziej kolorowo i ciekawie. Chyba muszę wybrać się jeszcze raz 😀

Like
bottom of page