top of page

Wielkanoc na Południu - Opolszczyźna – Brama Wielkanocna

Tradycje związane z symboliką jajka w województwie opolskim na kroszonkach się nie kończą. W niewielkiej wsi Borki Małe podziwiać możemy zbudowaną z tysięcy wydmuszek Bramę Wielkanocną. To unikatowa na skalę całego kraju tradycja.


Brama Wielkanocna - obyczaje wielkanocne na południu, Opolskie, ekoturystyka, turystyka kulturowa, etnoturystyka

Wieszanie Bramy wielkanocnej to część obchodów tak zwanych Krzyżoków. Zwyczaj ten kultywują młodzi mężczyźni z Borków Małych od niepamiętnych czasów. Tradycyjnie jest ich dwunastu, jak dwunastu było Apostołów, wszyscy są jeszcze kawalerami. Jedynie w czasie wojny pozwalano uczestniczyć w obchodach mężczyznom żonatym.


Brama Wielkanocna, zwyczaje wielkanocne w Opolskim, Borki Małe, ekoturystyka, turystyka kulturowa, etnoturystyka

Mężczyźni spotykają się późnym wieczorem w Wielką Sobotę w strażackiej remizie i kończą przygotowywanie bramy. Wieszają ją przed północą. Ku pokrzepieniu zjadają jajecznicę z ostatnich wydmuchanych w ten dzień 120 jajek, a o godzinie 3 nad ranem wyruszają z pod kościoła pw. Wniebowzięcia NMP na pieszą procesje przez pola. Niosą chorągwie i szarfy kościelne, a jeden z nich, tegoroczny Pan Młody, trzyma figurkę Chrystusa Zmartwychwstałego. Mężczyźni śpiewają wielkanocne pieśni przez całą drogę, błogosławiąc w ten sposób obchodzone pola. Obchód pól i wsi kończy się o 6 rano tuż przed mszą rezurekcyjną, kiedy to wita krzyżoków przed kościołem ksiądz.


Brama Wielkanocna - zwyczaje wielkanocne, Borki Małe, ekoturystyka, turystyka kulturowa, etnoturystyka

Nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają genezy tej tradycji. Sami tłumaczą, że jest i już, nie ma co kwestionować. Młodzi mężczyźni ze wsi z roku na rok chętnie ją kultywują. Mieszkańcy wierzą, że brama, pod którą codziennie przechodzą zapewni im urodzaj i szczęście.


Brama Wielkanocna z wydmuszek, Borki Małe, Opolskie, ekoturystyka, turystyka kulturowa, etnoturystyka, c

Krzyżoki, zwyczaje wielkanocne na opolszczyźnie, Borki Małe, ekoturystyka, turystyka kulturowa, etnoturystyka

Brama, czyli ozdobny łańcuch wieszany jest nad jedną z ulic w Borkach Małych w centralnym miejscu wsi pomiędzy dwoma drzewami. Każdego roku brama przybiera innych kształt, który do momentu zawieszenia jest tajemnicą. O tym co przedstawia tegoroczna brama, mieszkańcy dowiadują się dopiero o wschodzie słońca, gdy zostaje zawieszona na swoim miejscu. Był już krzyż, kielich z hostią, palma, pocztówka z pisankami, zajączek oraz krowa. Konstrukcja jest wielopłaszczyznowa, złożona z ponawlekanych na sznurki wydmuszek, usztywniona drutami, a także ozdobiona dodatkowymi elementami: wstążkami, dzwoneczkami czy napisem Alleluja. Brama wisi tak cały rok.


Krzyżoki i Brama Wielkanocna, zwyczaje wielkanocne na opolszczyźnie, Wielkanoc na południu polski, ekoturystyka, turystyka kulturowa, etnoturystyka

Przygotowania trwają kilka tygodni. Samo zebranie kilku tysięcy wydmuszek nie jest łatwym zadaniem. Kiedyś brama składała się z góra kilkuset jaj, które łatwo było pozbierać od sąsiadów. Dziś jest to nawet 5 tysięcy. Mężczyźni zbierają jaja po wsi oraz od okolicznych piekarni przez cały okres Wielkiego Postu. Młodzi mężczyźni głośno wyrażają swoją dumę z tej tradycji, wierząc w jej moc sprawczą.


wyjątkowe wielkanocne tradycje i obrzędy, Krzyżoki i Brama Wielkanocna - Wielkanoc na południu, ekoturystyka, turystyka kulturowa, etnoturystyka

Borki Małe są przykładem jak dzięki zaangażowanym całym sercem mieszkańcom ludowa tradycja może przetrwać zawirowania historii i zmiany kulturowe. Z tego co mówią mieszkańcy, ta tradycja nigdy w Borkach Małych nie zaniknie.


Oryginalna tradycja w Borkach Małych, Opolskie - Krzyżoki i Brama Wielkanocna, ekoturystyka, turystyka kulturowa, etnoturystyka

Polecam zobaczyć film o Krzyżokach przygotowany przez Regionalny Instytut Kultury - Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego.



Przeczytaj o innych zwyczajach wielkanocnych na Południu Polski:

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Kamil
Dec 01

Fajny wpis. Jest tyle rzeczy, o których nie wiem, na temat mojej rodzimej Opolszczyzny.

Like
bottom of page